The following are detailed specifications about the InvisiLED Pro 24V LED L Connector 3-Light 4500K LED-T24C-3L-WT by WAC Lighting.
| Product Number: | P1274053 or 564980 |
| Manufacturer: | WAC Lighting |
| Model Number: | LED-T24C-3L-WT |
| Collection: | InvisiLED |
| Manufacturer Finish: | White |
| Total Wattage: | 1.2 w. |
| Voltage Type: | Low Voltage |
| Voltage Input: | 24 v. |
| Dimmable: | With Electronic Dimmer |
| Height: | 0.13 in. |
| Width: | 0.38 in. |
| Length: | 1.69 in. |
| Wattage Per Bulb: | 1.2 |
| Bulb Type: | LED |
| Base Type: | Integrated LED |
| Number Of Bulbs: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| EnergyStar Compliant: | No |
| Shipping: | UPS Regular |
| Certification Agencies: | UL |
| Wet Location: | No |
| Damp Location: | Yes |
| Installation Type: | Convertible |
| Weight: | 0.02 lbs |
| Kelvin Temperature: | 4500 |
| Lumens Per Bulb: | 54 |
| Color Rendering Index: | 82 |
| Made In America: | No |
| Title 24: | Yes |
| Total Lumens: | 54.0 |
LED light fixtures and bulbs are environmentally friendly, low cost to run, and low maintenance.
Can be used to comply with 2016 Title 24 requirement
InvisiLED Pro 24V LED L Connector 3-Light 4500K LED-T24C-3L-WT by WAC LightingManufacturer: WAC Lighting Model #: LED-T24C-3L-WT |
Complete InvisiLED CollectionThis InvisiLED Pro 24V LED L Connector 3-Light 4500K LED-T24C-3L-WT by WAC Lighting is part of the InvisiLED Collection from WAC Lighting. The following items are also part of the InvisiLED Collection. |