Product #: P2108535
Model #: 4002-8B
Finish: Chrome
QTY:   Add to Cart
Shipping: Free Shipping!
Usually Ships In 2-3 Business Days
Dimensions: 31.5"w x 18.25"h
Bulb Type: Incandescent
Total Wattage: 480 Watts
Voltage Type: Line Voltage
QTY:
Finish: Chrome
Shipping:Free Shipping!
Add to Cart
Product #: P2108535
Dimensions: 31.5"w x 18.25"h
Bulb Type: Incandescent
Total Wattage: 480 Watts
Voltage Type:Line Voltage
Ask A Question
View Specifications
View Description
View More From Collection
About Manufacturer
Write A Review
Wish List
Z-Lite Soleia Chrome Chandelier by Z-Lite 4002-8B
Shown in Chrome finish
Product Specifications
The following are detailed specifications about the Soleia Chrome Chandelier by Z-Lite.
Product Number: P2108535 or 766457
Manufacturer: Z-Lite
Model Number: 4002-8B
Collection: Soleia
Manufacturer Finish: Chrome
Shade Color: No Shade
Total Wattage: 480 w.
Height: 18.25 in.
Minimum Hanging Height: 18.25 in.
Maximum Hanging Height: 87.25 in.
Width: 31.5 in.
Wattage Per Bulb: 60
Bulb Shape: Flame
Base Type: Candelabra Screw (E12)
Number Of Bulbs: 8
Bulb Included: No
Bulb Color: Clear
EnergyStar Compliant: No
Material: Steel, Crystal
Shipping: UPS Regular
Certification Agencies: CUL, ETL, CETL
Wire Length: 108 in.
Downrods: 1 3-inch, 1 6-inch, 5 12-inch
Number Of Arms: 8
Hanging Method: Stem Hung
Weight: 17 lbs
Made In America: No
Title 24: No
Product Description
Soleia Chrome Chandelier by Z-Lite
Mid-century modern chrome 8-light chandelier with
We Also Recommend
About Z-Lite
Shop All Z-Lite
Customer Reviews
Destination Lighting Logo
Customer Service: 1-800-653-6556 or cs@destinationlighting.com
M-F 7AM - 5PM and SAT 8AM - 5PM (PST)
Manufacturer: Z-Lite
Model Number: 4002-8B
Collection: Soleia
Manufacturer Finish: Chrome
Shade Color: No Shade
Total Wattage: 480 w.
Height: 18.25 in.
Width: 31.5 in.
Wattage: 60
Bulb Shape: Flame
Number Of Bulbs: 8
Bulb Included: No
Bulb Color: Clear
EnergyStar Compliant: No
Material: Steel, Crystal
Shipping: UPS Regular
Wire Length: 108 in.