Product #: P2601206
Model #: PD30502-BK/CL
Finish: Black
QTY:   Add to Cart
Shipping: Free Shipping!
This Item Is Currently On Backorder
Dimensions: 6"w x 15"h
Bulb Type: LED
Total Wattage: 13 Watts
Voltage Type: Line Voltage
QTY:
Finish: Black
Shipping:Free Shipping!
Add to Cart
Product #: P2601206
Dimensions: 6"w x 15"h
Bulb Type: LED
Total Wattage: 13 Watts
Voltage Type:Line Voltage
Ask A Question
View Specifications
View Description
View More From Collection
About Manufacturer
Write A Review
Wish List
Kuzco Lighting Rise Black LED Mini Pendant by Kuzco Lighting PD30502-BK/CL
Shown in Black finish
Product Specifications
The following are detailed specifications about the Rise Black LED Mini Pendant by Kuzco Lighting.
Product Number: P2601206 or 895280
Manufacturer: Kuzco Lighting
Model Number: PD30502-BK/CL
Collection: Rise
Manufacturer Finish: Black
Manufacturer Shade Color: White
Shade Shape: Globe
Total Wattage: 13 w.
Voltage Input: 120 v.
Average Rated Life1: 50,000 hrs
Dimmable: With Electronic Dimmer
Height: 15 in.
Minimum Hanging Height: 18 in.
Maximum Hanging Height: 135 in.
Width: 6 in.
Wattage Per Bulb: 13
Base Type: Integrated LED
Number Of Bulbs: 1
Bulb Included: Yes
Shade Material: Glass
Material: Aluminum, Steel
Mix And Match: No
LampShade Included: Yes
Shipping: UPS Regular
Certification Agencies: ETL
Canopy Dimension: 5.125
Chain / Cord Length: 10 ft.
Wire Length: 120 in.
Damp Location: No
Hanging Method: Cord Hung
Kelvin Temperature: 3000
Lumens Per Bulb: 480
Color Rendering Index: 90
Made In America: No
Title 24: Yes
Total Lumens: 480.0
Product Description
Rise Black LED Mini Pendant by Kuzco Lighting
Contemporary / modern black 1-light mini-pendant light with white glass shade
We Also Recommend
About Kuzco Lighting
Customer Reviews
Destination Lighting Logo
Customer Service: 1-800-653-6556 or cs@destinationlighting.com
M-F 7AM - 5PM and SAT 8AM - 5PM (PST)
Manufacturer: Kuzco Lighting
Model Number: PD30502-BK/CL
Collection: Rise
Manufacturer Finish: Black
Shade Shape: Globe
Total Wattage: 13 w.
Voltage Input: 120 v.
Height: 15 in.
Minimum Hanging Height: 18 in.
Width: 6 in.
Wattage: 13
Base Type: Integrated LED
Number Of Bulbs: 1
Bulb Included: Yes
Shade Material: Glass
Material: Aluminum, Steel
Mix And Match: No
LampShade Included: Yes
Shipping: UPS Regular
Certification Agencies: ETL
Canopy Dimension: 5.125
Chain / Cord Length: 10 ft.
Wire Length: 120 in.